Findes der forskellige priser?

Den nye standardpris for MyShop er 0.99 % af transaktionsbeløbet. Nogle få eksisterende kunder kan have nogle særlige forhold, der gør, at de betaler en anden pris. Det gælder fx nogle NGO'er, der lever op til særlige krav om gebyrfritagelse, og det gælder kunder, hvor kombinationen af omsætningsstørrelse og transaktionsniveauer berettiger til en rabatteret pris.

Prisen er stadig konkurrencedygtig og matcher den standard vi ser i markedet generelt. For lidt over halvdelen af vores kunder er det en positiv ændring, for nogle betyder det en stigning.

Formålet med prismodellen er at skabe en enkel og gennemskuelig prisstruktur for alle – hvor du som forening eller virksomhed kun betaler for brug af MobilePay. Vi har fjernet den månedlige abonnementspris, ligesom man som ny kunde heller ikke længere betaler en oprettelsespris for at få MyShop.
 

Relaterede spørgsmål

Andre spørgsmål om Nye priser for MobilePay MyShop

Hjalp denne information?

Fandt du ikke den hjælp, du ledte efter på hjemmesiden? Fortæl os, hvad du synes, der mangler, så vi kan få det med her på siden. Husk, vi har ikke mulighed for at svare på det, du skriver i feedback-feltet.

Godt at høre.

Tak for din feedback. Husk, vi har ikke mulighed for at svare på det, du skriver i feedback-feltet.

Der er desværre sket en fejl.